A fémmegmunkálás professzionális eszközöket, gépeket igényel. A fém alkatrészek mellett műanyag, gumi, vagy szilikonnal kombinált munkadarabok is előállíthatók. Reklámfeliratok, szobrok, vagy homlokzatburkolatok elkészítéséhez is fontos, hogy kellő alapossággal, megfelelő szakértelem mellett készüljenek el a kreatív design elemek.
A fémmegmunkálás jelentése
Bármilyen tárgyat is szeretnénk elkészíteni, ismerni kell az anyag megmunkálási folyamatát. A fémmegmunkálás fogalma lényegében minden fémmel kapcsolatos, mechanikai elvű alakítási folyamatot magában foglal. Idetartozik a fémek alakítása, újraformázása, amit elsősorban hasznos tárgyak, alkatrészek, szerkezetek létrehozásának érdekében végeznek.
A fém megmunkálása pedig elsősorban az anyag mechanikai, fizikai és vegyi tulajdonságától függ. Területéhez tartozik a fém munkadarabok
- fúrása,
- esztergálása,
- marása, vagy
- hegesztése
is.
Fémmegmunkálási eljárások
Fémeket alapvetően kétféleképpen lehet megmunkálni:
- forgácsolással, vagy
- forgácsolás nélkül.
A forgácsolási technikánál a fémet különböző ék alakú vágó éllel vágják, a behatoló erő segítségével pedig a fémforgács leválik. A forgácsolás végezhető esztergálással, marással, fúrással, gyalulással és köszörüléssel is. A különböző forgácsolási eljárási módokról a következőket érdemes tudni:
- Esztergálás: ebben az esetben henger alakú munkadarabok készülnek. A munkadarab forgása közben az esztergakések hossz- és keresztirányban mozognak.
- Marás: síkfelületek, hornyok, alakos felületek és fogaskerekek is készíthetők ezzel a technikával. A marószerszám forgása közben a munkadarab végzi az előtolást.
- Fúrás: nyílásokat és furatokat lehet készíteni a fúró éllel, ami a forgómozgást és az egyenes vonalú előtolást is maga végzi.
- Gyalulás: a munkadarab sík felülete alakítható ki a módszerrel, amivel hornyokat és alakos felületeket lehet készíteni.
- Köszörülés: szerszámok élesítéséhez, rudak, csövek, fémszalagok darabolásához ideális technika.

Az eljárási folyamatokat illetően általában formázással, vágással, vagy illesztéssel dolgoznak.
A fémek megmunkálása forgács nélkül a következő módokon történhet:
- Öntéssel (gazdaságos, kevés hulladék anyag)
- Képlékeny alakítással (pl. kovácsolás, hengerlés, leválasztás)
- Egyesítő eljárásokkal (oldható- és nem oldható kötés)
- Hőkezeléssel
A munkahelyi balesetek elkerülése érdekében fontos továbbá a balesetvédelmi előírások betartása, és a megfelelő védőfelszerelések használata is. Minden körülmények között hibátlan, professzionális szerszámokat kell használni.
Professzionális eszközök és szerszámok fémek megmunkálásához
Forgácsoló eszközök lehetnek
- kézi- (pl. hidegvágó, fémfűrész) és
- gépi szerszámok (esztergák, marógépek, gyalugépek, köszörűk, fúrógépek stb.)
is. Egy fém megmunkálásához legfőképpen a következő szerszámokat szokták alkalmazni:
- Mérő
- Jelölő
- Ellenőrző felszerelések (pl. tolómérő, vonalzó)
Magát a munkadarabot satuval, fogókkal és szorítókkal fogják be.
Reklámfeliratok, design elemek és egyéb szerkezetek készítése
A GBAM szakemberei a szigetszentmiklósi telephelyen professzionális gépekkel és eszközökkel dolgoznak, hogy minden fémmegmunkálási feladat a lehető legmagasabb minőségben készüljön el.Az elmúlt évtizedekben számos projekt során készítettünk egyedi reklámépítészeti megoldásokat, perontetőket és előtetőket, szerelt homlokzatburkolatokat, valamint egyedi design termékeket. Amennyiben felkeltettük érdeklődését, kollégáink örömmel állnak rendelkezésére! Keressen minket bátran elérhetőségeink egyikén!